سیستم ها

دستگاه های با کاربری خاص که با استفاده از لیزر های مناسب نیاز های یک قسمت از صنعت یا علوم پزشکی را برآورده می کنند، در اینجا سیستم نامید می شوند.

حکاکی

حکاکی لیزری فرآیندی است که در آن با استفاده از یک نور لیزر متمرکز شده و با شدت بالا، یک طرح، نوشته و یا یک علامت دائمی بر روی سطح مورد نظر ایجاد می شود. بسته به جنس ماده مورد نظر و کیفیت لازم در ظرافت حکاکی می توان از لیزرهای مختلفی استفاده کرد. سرعت و دقت بالا، ظرافت قابل توجه، قابلیت حکاکی طرح های پیچیده و غیر تماسی بودن فرایند، حکاکی لیزری را نسبت به سایر فرایندهای حکاکی بسیار ممتاز گردانده است.

بسته به نوع ماده مورد استفاده نوع لیزری که می تواند بر روی ماده مورد نظر عمل حکاکی را انجام دهد، تغییر می کند که نیاز است طول موج و در نتیجه لیزر مناسب برای حکاکی انتخاب شود.

برش

برش لیزری فرآیندی است که در آن ماده با استفاده از پرتو لیزر برش داده می شود. این فرایند می تواند برای مواد کوچک و ظریف یا مواد با ضخامت بسیار بیشتر قابل استفاده باشد (به عنوان مثال ورق های فلزی). به بیان ساده برش لیزری شامل استفاده از یک پرتوی لیزر متمرکز (پالسی یا پیوسته) برای برش طیف وسیعی از مواد با دقت بسیار بالا و تکرارپذیری قابل توجه می باشد.

برش انجام شده توسط لیزر بسیار دقیق، ظریف و قابلیت انجام در شکل های پیچیده و بر روی سطوح مختلف را داراست.

جوش

جوش لیزری فرآیندی است که در آن دو ماده که می توانند هم جنس یا نا همجنس باشند، با استفاده از پرتو لیزری ذوب و پس از سرد شدن به هم جوش داده می شوند. این فرایند می تواند برای مواد کوچک و ظریف یا مواد با ضخامت بسیار بیشتر قابل استفاده باشد (به عنوان مثال ورق های فلزی یا پلاستیکی). به بیان ساده جوش لیزری شامل استفاده از یک پرتوی لیزر متمرکز (پالسی یا پیوسته) برای جوش طیف وسیعی از مواد با دقت بسیار بالا و تکرارپذیری قابل توجه می باشد.

تمیز کاری

تمیزکاری لیزری عبارت است از حذف آلاینده ها یا ناخالصی های فیزیکی تشکیل شده روی سطح و بستر اصلی یک ماده با استفاده از تابش لیزر. در تمیزکاری لیزری به طور معمول از لیزرهای با نرخ تکرار بالا و پهنای پالس کوتاه و توان قله بالا استفاده می شود. این فرایند بدون آسیب رساندن به ماده بستر و بدون تماس با سطح مواد انجام می شود، که باعث می شود به ویژه برای تمیز کردن سطوح و اشکال پیچیده و حتی آثار هنری گرانبها ایده آل باشند.

سوراخ کاری

سوراخ کاری لیزری فرآیندی است که طی آن با استفاده از پرتو لیزر با شدت مناسب قطعه یا محصول مورد نظر سوراخ می شود. سیستم های سوراخ کاری لیزری برای تولید سوراخ های با ابعاد 0.3 تا 5 میلیمتر بر روی قطعات با جنس ها مختلف استفاده می شوند. بسته به نوع کاربری لیزر مورد استفاده برای مواد مختلف را می توان انتخاب کرد. سوراخکاری می تواند با استفاده از یک پالس یا چند پالس صورت گیرد. معمولا در حالت تک پالس نیاز به سوراخ کردن کامل یک ماده نیست ولی در حالت چند پالسی ماده به طور کامل سوراخ می شود. همچنین با این روش می توان انواع سوراخ ها با زوایای مختلف را بر روی قطعه کار ایجاد کرد.

با ما در ارتباط باشید

    captcha